Az időszakos böjtölés (intermittent fasting) egy táplálkozási rendszer, egy étkezési időablak, mely megszabja az étkezés időtartamát. Közben ihatunk vizet, kávét is vagy teát, de természetesen cukor hozzáadása nélkül!
Az időszakos böjt segít, hogy elkezdődjön a testzsírcsökkentés folyamata, de a súlyvesztésen kívül számos egyéb élettani hatása is van a böjtölésnek. Számomra teljesen normális az, hogy nem reggelizem már évek óta. Ez eleinte nem volt igazán tudatos, szimplán csak nem kívántam a reggelit, de mióta ismerem az időszakos böjt jótékony hatásait, azóta tudatosan odafigyelek arra, hogy minél több ideig megvonjam magamtól a táplálékot. Ami nekem napi rutinként bevált, az a napi 16 órás böjt. Általában este 8-tól, másnak délig folyadékon kívül, semmit nem veszek magamhoz. Van úgy sokszor, hogy ez elhúzódik akár délután 2-3 óráig is.
Az időszakos böjt pozitív hatásai!
A böjt sok esetben egy úgynevezett „reset” gombként működik. Az éhség természetesen nem egyezik meg az éhezéssel. Éhezés esetében anyagcserénk lelassul, viszont egy jól kivitelezett böjt esetén az anyagcsere gyorsul.
- Az időszakos böjt serkenti a növekedési hormon termelését.
- Segíti a sejtek megújulását.
- A böjtölés javítja az inzulin érzékenységet.
- Csökkenti a rák kockázatát.
- Növeli a gyógyulás esélyét.
Böjt alatt csökken az inzulin szint és ezzel a vérglükóz mennyisége is. A glükózraktárak feltöltődnek májban és az izmokban. Mivel böjt alatt nincs szénhidrát utánpótlás, így a szervezetnek máshogyan kell megoldania és elkezdi mobilizálni a testzsírt. Ilyenkor megjelennek a ketontestek a vérben, vagyis beindul a ketózis.