A ketogén diéta egy magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztására épülő diéta. A keto szó, a ketózis metabolikus formájára utal. A ketogén diéta egy egyszerű elv alapján működik. Ha étrendünkben csökkentjük a szénhidrátokat, testünkben egy természetes biokémiai reakció lép fel, amely során a test a hiányzó szénhidrátot ketonnal kezdi pótolni, vagyis egy olyan anyaggal, amelyet a szervezet a raktározott zsírokból állít elő.
Mit is jelent a ketogén diéta pontosan?
Ha csökkentjük a szénhidrát bevitelt, és ha van rajtunk zsírfelesleg, a test a ketonokat energiapótlóként fogja felhasználni. Ebben az esetben izom helyett csak zsírt veszítünk, s ennek következtében a testsúlyunk fokozatosan csökken.
A ketogén diéta eredete!
A ketogén étrend eredetileg az epilepszia kezelésére alkalmazott diétás módszer, melyet napjainkban egyre többen inkább fogyás céljából kezdenek el.Ketogén diéta alapszabályai!
Ketogén diéta alatt, az elfogyasztott kalóriák 70 százaléka zsírból tevődjön össze! Nagyon fontos, hogy figyeljünk arra, hogy az egészséges zsírokat részesítsük előnyben! Mint például a kókuszolaj (telített zsírsav), avokádó és olívaolaj (telítettlen zsírsavak). A telített és telítettlen zsírsavakról itt olvashatsz bővebben!
Maximum 0,9g fehérjét vigyünk be testtömeg-kilogrammonként naponta! Ez a napi elfogyasztott kalóriák körülbelül 25 százaléka.
Ketogén diéta követésekor a maximum megengedett szénhidrát bevitel 30g naponta! Ez a napi elfogyasztott kalóriák körülbelül 5 százaléka. Próbálj rostban gazdag élelmiszert fogyasztani!
Elegendő mennyiségű víz fogyasztás! Általában 20 testtömeg-kilogrammonként 1 liter víz fogyasztása javasolt. Ne feledd, hogy az emberi test 60-70 százaléka víz! Ezért nagyon fontos, hogy figyeljünk oda a napi vízfogyasztásra!
Elegendő mennyiségű alvás! Napi 7-9 óra szükséges! Ha ettől kevesebbet alszunk, akkor lassul a fogyás folyamata!
Ketogén diéta sikerességét az elegendő mennyiségű kalóriabevitel is befolyásolja! Körülbelül 20 százalékkal kevesebb kalóriát kell bevinni ahhoz, hogy a fogyás elinduljon! Viszont nem javasolt a túlzottan kevés kalória fogyasztást sem, mert akkor lelassul az anyagcserénk!
Ketogén diéta vs. paleo diéta!
A legnagyobb különbség a paleo és a ketogén diéta között, a szénhidrát bevitel mértékében van. A ketogén diéta egy nagyon szigorú szénhidrát szegény diéta, így nagyobb mértékű zsírégetést vált ki és látványosabb a fogyás. Ketogén diétát követve fogyaszthatunk húsokat, magvakat, tojást, tejtermékeket és alacsony szénhidrát taltalmű zöldségeket, gyümölcsöket. Ezzel szemben a paleo diéta megengedőbb. A húsok, magvak és tojás mellett, lehet fogyasztani szénhidrátdús gyümölcsöket, zöldségeket, valamint édesítés szempontból a méz és a nyírfacukor fogyasztása is engedett! Közös pont a paleo és a ketogén diéta között, hogy mind a kettő diéta kizárja a finomított cukrokat, gabonákat és a hüvelyeseket is!Ketogén diétával fogyasztható élelmiszerek!
- Fehérjék: halak, rák, kacsahús, marhahús, bárányhús, sertéshús, belsőségek és a zsíros tejtermékek
- Zöldségek és gyümölcsök: spenót, római saláta, rukkola, karfiol, brokkoli, zeller, cukkini, csírák, uborka, eper, málna, szeder, kókuszdió húsa, paradicsom, paprika, olívabogyó
- Zsiradékok és olajos magvak: avokádóolaj, kókuszolaj, olívaolaj, kakaóvaj, dió, chiamag, lenmag, pekándió, makadámdió, vaj, joghurt, tejszín, mogyoró
- Fűszerek: só, bors, kömény, bazsaikom, kapor, petrezselyem, rozmaring, tárkony, pirospaprika
Ketogén diéta titok!
Napjainkban még mindig sokan nem tudják vagy csak nem foglalkoznak azzal, hogy milyen veszélyeket rejthet hosszú távon egy magas szénhidráttartalmú étrend! A magas szénhidráttartalmú étrend az évek során inzulinrezisztenciához (IR) vezet, mely napjainkban egy gyakori betegségnek számít. Ebben az esetben sejtjeink nem képesek felvenni a működésükhöz szükséges glukózt, Ennek az az oka, hogy az inzulin gyengén tud kapcsolodni a sejtek felszinén lévő inzulin-receptorokhoz. Sajnos nagyon sok ember nincs tudatában a saját állapotának, ezért a kezeletlenség miatt a 2-es típusú cukorbetegség és még sok más betegség is kialakulhat, mint például menstruációs zavarok, PCOS (policisztás petefészek szindróma), meddőség, túlsúly. Az inzulinrezisztencia kezelésére már számos gyógyszer létezik, de a legjobb megoldás az életmódváltás! A titok az inzulin! A lényeg, hogy az inzulin szint tartóssan alacsony maradjon! Ezt alacsony glikémiás ételek (alacsony szénhidráttartalmú ételek) fogyasztásával tudod elérni. Ezért is javasolt a ketogén diéta, mert így csak alacsony szénhidráttartalmú ételeket fogyasztunk!Ajánlások a ketogén diéta témában!
- Könyv: Ketogén diétával kapcsolatban részletesen olvashatsz Lakatos Péter és Dr. Váczi Péter által írt KETO Természetesen című könyvben, ahol a ketogén diéta orvosi szempontból is elemezve van!
- Online: A ketogén diétáról a wikipédián is olvashatsz.
A bejegyzéshez hozzászólhatsz a lap alján! Azt is megírhatod, hogy miről olvasnál szívesen!