Az életmódváltásnál alapvetően arról beszélek, hogy hogyan éljünk egy egészségesebb életet. Mindenki tudja, hogy mennyire fontos a helyes táplálkozást, a folyadékbevitelt, testi-lelki egyensúlyt, az aktív életmódot (testmozgás) és a megfelelő alvásrend. Minél fiatalabb vagy és minél tudatosabban foglalkozol egészséged megőrzésével, annál kisebb az esélye annak, hogy később krónikus betegségek alakuljanak ki nálad!
- Egészséges táplálkozás:
Rengeteg egészséges élelmiszer létezik, de ez attól nem jelenti azt, hogy az a bizonyos élelmiszer kalóriaszegény is! Minden egészséges ételnek érdemes megnézni a szénhidráttartalmát, és ennek tudatában határozd meg a fogyasztandó mennyiséget, illetve azt, hogy ketogén diéta alatt fogyasztható vagy sem az adott termék.
- Folyadékbevitel
Én azt javaslom, hogy mellőzzük az üdítőitalokat, szénsavas üdítőket, még akkor is, ha diétás termékekről van szó, mert ezek egyáltalán nem egészségesek. Alkalmanként fogyasztásuk megengedhető, de figyelj arra, hogy a mindennapjaidnak ne legyen része!
A legjobb az ásványvíz!
A napi egészséges vízfogyasztás általában 3 liter, de nem mindegy, hogy egy 55 vagy egy 95 kilogrammos emberről beszélünk. Általban 20 testsúly-kilogrammonként 1 liter víz fogyasztása javasolt. Ez az ideális mennyiség. Fontos, hogy napi vízfogyasztásról beszélünk és nem szimplán folyadékfogyasztásról! Így ebbe nem számít bele a bolti gyümölcslé, a kávé vagy az alkohol. Sőt, a kávé és az alkohol vízelvonó hatású, így egy csésze kávé után még több vizet kell innunk!
- Testi-lelki egyensúly
A testi-lelki egyensúly az egészségünk szempontjából nagyon fontos tényező. Lelki problémáink (pl.: boldogtalanság, aggodalmaskodás, pesszimizmus) rengeteg testi problémát okozhatnak idővel, vagyis ezek a problémák szomatizálódnak.
Nem olyan régen olvastam el Dr Buda László (orvos pszichiáter, pszichoterapeuta, a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia módszerek megalkotója) „Mit üzen a tested?” című könyvét, melyben a testtel való gyógyító kommunikációról ír részletesen.
Ezt a könyvet különösen ajánlom azoknak, akik spirituális beállítottságúak.
Nagyon fontosnak tartom azt, hogy lelki problémáinkat tudjuk kezelni és megoldani őket idővel. Nekem erre óriási segítség a meditáció.
Viszont ha nem megy egyedül, akkor ne félj segítséget kérni és fordulj kérlek szakemberekhez! Fordulhatsz lélekgyógyászhoz, kineziológushoz, pszichológushoz, stb., ma már rengeteg lehetőség közül választhatsz.
- Testmozgás
A rendszeres testmozgás az egészséges életmód egyik legfontosabb eleme és rengeteg betegség megelőzésében fontos szerepet játszik.
A mozgás egyik legegyszerűbb fajtája a séta. Egy jól megtervezett séta alkalmával, érdemes legalább 3-4 km-t megtenni, ami körülbelül 15 ezer lépés.
A futás javítja az állóképességet, segít az ideális testsúly elérésében és fiatalon is tart.
A sétán és a futáson kívül követhetünk edzésterveket vagy választhatunk valamilyen sportot, hogy formában tartsuk magunkat.
Testmozgás pozitív hatásai:
- Tréning az önbizalomnak is
- Csökkenti a depressziót
- Fokozza a kreativitást
- Javítja a memóriát
- Normalizálja a vérnyomást
- Fiatalon tart
- Alvás
Az alvás nagyon fontos szerepet játszik a megfelelő testi és pszichés működés érdekében. Az alvás feltölti a testet és lehetővé teszi, hogy az agy rendszerezze az aznap tapasztalt információkat.
Az alvás elengedhetetlen az immunrendszer, a szív, az erek megfelelő működéséhez és lehetővé teszi a gyógyulási/regenerálódási folyamatok beindulását is. Az alvás segít az ideális testsúly megtartásában, a szükséges agyi funkciók optimális működésében(memória, tanulás, koncentrálás) és abban is, hogy jobb hangulatunk legyen!
Gyerekeknek általában napi 10-12 óra alvásra van szükségük, de felnőtteknek elég napi 6-8 óra alvás is.
Alváshiány esetén nő a szívbetegségek, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az alváshiány miatt a fogyás folyamata sem indul be olyan mértékben, mint szeretnénk, valamint emelkedik a kortizolszint (stresszhormon) és hosszú távon inzulinrezisztenciát okoz!
Személyes tapasztalat!
Amikor légiutaskísérőként dolgoztam, akkor rengeteget éjszakéztam és a fogyás is nagyon nehezen ment! Sőt tulajdonképen ez volt az egyik oka a sok sikertelenségnek!
Lakatos Péter és Dr. Váczi Péter által írt Keto Természetesen könyvben, erről részletesen olvashatsz! Állításuk szerint, „ha nem alszol eleget/mélyen/egyben, akkor már másnap átlagosan 385 többlet-kilokalóriát” akar testünk bevinni!
Ezt az állítást, tapasztalataim alapján abszolút alá tudom támasztani, mert rengeteg alkalommal tapasztaltam!